Kunsztowne wstawki w CASUAL STYLE



Czy haft może się kojarzyć z czymś innym niż starsza kobieta na bujanym fotelu? Tak!
Ostatnio na rynku wśród nowości modowych pojawiło się sporo haftowanych wstawek...
Nie ma się co dziwić, że szybko się przyjęły i sprzedają się jak ciepłe bułeczki, bo wyglądają bajecznie.

W naszym sklepie wszedł najnowszy model, w którego wstawkach można się zakochać :)
Warto sprawdzić, bo osobiście jestem zadowolona z tego jak się nosi i jak wygląda!

No to lecimy z tematem :)

Choć na co dzień  obcujemy z klasycznym haftem ręcznym, to jest to nawiązanie do tradycyjnych zdobień, które początki mają już w starożytności.
Inspiracją były regionalna historia, natura i tradycja. Bo w sumie z czym Wam się kojarzą chociażby stroje ludowe? Poza poczciwymi, kochanymi babciami, to piękne hafty.
Teraz przeżywamy powrót do korzeni, ale w ciekawszym wydaniu, gdzie casual style otrzymuje niszową wstawkę. Dlatego ten artykuł chcę poświęcić właśnie dziedzinie sztuki jaką jest hafciarstwo!
Przyjrzyjmy się bliżej...

Zacznijmy w starożytności - mistrzostwo w tym kunszcie osiągnęli między innymi peruwiańscy Indianie, żyjący w Ameryce Południowej jeszcze przed Inkami, oraz starożytni Chińczycy. Najdawniejsze przykłady haftów pochodzą z wykopalisk z V-IV w. p.n.e. w Attyce.
W ciągu wieków powstało wiele technik hafciarskich. Wszystkie polegają na wyszukiwaniu ornamentu według określonego wzoru w taki sposób, że elementy ozdobne wydają się doczepione do tkaniny będącej dla nich tłem

W średniowiecznej i nowożytnej Europie zawodowi hafciarze wykonywali haft na krosienkach, rozciągając materiał będący podkładem na ramach. Jako podkłady były wykorzystywane gotowe tkaniny, filc i skóry. Poza warsztatami hafciarskimi w miastach istniały również pracownie dworskie i klasztorne. Haftowanie traktowane jako amatorskie zajęcie domowe szczególnie rozpowszechniło się w XVI i XVII wieku, gdy nastąpił wyraźny podział na zawodowe hafciarstwo zwane ciężkim, uprawiane przez wyspecjalizowanych rzemieślników, które było wykonywane na tkaninach wełnianych, jedwabnych i skórze oraz na hafciarstwo lekkie, zaliczane do robótek kobiecych, w którym hafty były wykonywane głównie na płótnie. 

Natomiast w połowie wieku XIX, po wprowadzeniu na rynek w roku 1828 pierwszych mechanicznych hafciarek, zaczęło się upowszechniać hafciarstwo maszynowe.
 XVI wieku drukowane – umożliwiały niezawodowym hafciarkom stosowanie modnych typów ornamentu w swoich wyrobach.  

Dziś możemy wyhaftować co sobie wymarzymy... od małych wstawek, po kompletne stroje.

- Julia ;)

Komentarze

Popularne posty